Funkce opasků

Opasek, hovorově také pásek, je specializovaná oděvní nebo výzbrojní součástka, může se jednat i o zvláštní oděvní doplněk, např. dámské opasky. Opasek vždy slouží k opásání (přepásání) lidského těla přibližně ve výšce boků.

Je užíván u různých typů oděvů, kde může plnit tyto základní funkce:

  • přidržuje kalhoty, sukni případně jinou oděvní součástku, na lidském těle tím, že stahuje oděv a snižuje jeho vůli vůči lidskému tělu, může se zde jednat o zmírnění tlaku na zapnutý kabát atd.
  • u stejnokrojů a uniforem může sloužit také jako výzbrojní součástka, kde na těle přidržuje další předměty a potřeby - např. nůž v pochvě, pistoli v pouzdře, sečnou či bodnou zbraň (např. šavli, kord, či meč apod.), pouzdro na náboje a další potřeby. Tato funkce je užívána jak u různých typů ozbrojených složek (např. armáda, policie), tak i při lovu respektive v myslivosti, dále také u některých typů specializovaných pracovních oděvů nebo při některých druzích sportovní a rekreační činnosti atd.
  • ozdobnou (módní doplněk), zde zejména u dámského a módního oblečení, kde kdo své ozdobné funkce napomáhá zdůrazňovat linii ženských boků a tělesných proporcí.

Opasky mohou být vyrobeny z různých materiálů. Různé materiály jsou používány zejména pro dámské opasky. Jsou používány např. z textilu, kůže, koženky či plast. Podle účelu jsou opasky vybaveny různými typy spínacích a spojovacích mechanizmů (např. přezek).

30.9.2011

Reklama LUMAL - www.lumal.cz

Vaše reklama zde! (Klik)