Historie dámských kabelek

Dámská Kabelka nacházela využití již od dob, kdy měly ženy potřebu přenášet různé cennosti. Název kabelka nebyl znám ještě do poloviny 19. století, starověké vaky a brašny z látky nebo kůže se běžně užívaly k úschově cenností a peněz. První dochované informace o používání těchto předchůdců dámských kabelek jsou z období starého Egypta.

Rozvoj vaků a brašen podobných dámským kabelkám přes rameno je zaznamenán ve 14. a 15. století. Tehdy se na oděvech nevyskytovaly kapsy, tak jak je známe dnes. Tak se na opasek, který byl nejdůležitější součástí oděvu, věšely různě zdobené vaky.

S příchodem módy širších sukní s kapsami, role vaků ustupuje a vrací se až po francouzské revoluci, kdy se široké sukně staly méně populární a naopak se upřednostňovaly velmi subtilní modely. Tento typ úzkého oblečení opět neměl kapsy. A tak se do obliby opět dostávají dámské kabelky přes rameno. Kabelky se staly módním doplňkem. Z tohoto období jsou zachovány i první důmyslné zavírací mechanismy.

V 19. století zažívají zavazadla všeobecně a tedy i dámské kabelky opravdovou revoluci. V těchto letech byl poprvé použit výraz kabelka (handbag), tak jak ho známe dnes.

Současnost

Dámské kabelky se staly neodmyslitelným módním doplňkem každé ženy či dívky. Kabelky jsou vyráběny v nejrůznějších materiálních i barevných variantách.

30.9.2011

Reklama LUMAL - www.lumal.cz

  • Jsou PR články reklama? Jistě! www.praguetoptour.cz
Vaše reklama zde! (Klik)