Biokosmetika, Přírodní kosmetika, Běžná kosmetika - Jaké jsou rozdíly?

Certifikovaná biokosmetika a přírodní kosmetika musí splňovat přísná certifikační kritéria. Certifikační společnosti v celé západní Evropě hlídají kvalitu používaných surovin, které musí být výhradně z rostlinných a přírodních surovin bez chemických konzervantů, derivátů ropy a tenzidů a umělých parfemací. Je hlídána i kvalita používaných rostlinných ingrediencí, a to ve smyslu ekologického pěstování.

Nabídka kvalitní certifikované biokosmetiky

 • Bio Přírodní kosmetika Mádara
 • Bio Přírodní kosmetika Logona
 • Bio Přírodní kosmetika Oléanat

Na našem e-shopu Dárková-kosmetika.cz , najdete mnoho dalších značek bio přírodní kosmetiky, světových čajů té nejvyšší dostupné kvality, přírodní biodynamická vína, aromaterapie a další přírodní produkty.

Co je kvalitní přírodní kosmetika a biokosmetika?

 • Nesmí se používat syntetické látky, syntetická barviva, chemické konzervanty, které mohou být rakovinotvorné, umělé parfemace, silikony, parafíny, vazelíny a jiné ropné deriváty
 • Nesmí se používat suroviny z mrtvých zvířat jako norkový tuk, zvířecí kolagen, vorvaňovina a další suroviny zvířecího původu.
 • Nesmí se používat emulgátory a tenzidy. Mohou se používat pouze ty, které se získávají z rostlinných tuků, olejů a vosků, z lecitinu, rostlinných cukrů, včelího vosku, éterické oleje, květní vody a další biologické suroviny.
 • Všechny použité suroviny musí být deklarovány, nesmí být modifikované, suroviny, které se získávají z bio zemědělství nebo samosběru ve volné přírodě.

Jaké je označení pro certifikovanou přírodní kosmetiku?

Ochranná známka: BDIH, ECOCERT, BIO - COSMEBIO, NA-TRUE a další. Toto jsou nejznámější, které zaručují kvalitu.

Co je obsaženo v běžné kosmetice v sítích obchodních řetězců a také v lékárnách?

 • Ropné produkty jako jsou minerální oleje, parafín, vazelína.
 • Živočišné produkty (norkový tuk, hovězí tuk, tuk z vorvaně, kolagen ze zvířat
 • Chemické konzervační látky někdy také antibiotika, která mohou mít negativní vliv na lidské zdraví, jako jsou parabeny, fenoxyethanol, Triklosan a další
 • Silikony jako je dimethicone a cyclomethicone, které vytvářejí příjemný sametový pocit na kůži, ale můžou být rakovinotvorné
 • Glykoly (propylen glykol, butylen glykol), které jsou používány jako zvlhčující látky, ale ve skutečnosti vysušují pokožku, a jsou klasifikovány jako toxické a mutagenní. Místo nich se v certifikované kosmetice používá rostlinný glycerin.
 • Polyethylen glykol (PEG) nebo sloučeniny Polypropylenglykolu (PPG)
 • Triethanolamin (TEA), Diethanolamin (DEA), který reaguje s jinými látkami, nitrosaminy, které jsou karcinogenní.
 • Modifikované suroviny bez kontroly, jakým způsobem byly pěstovány.

Dostupnost certifikované biokosmetiky a přírodní kosmetiky v ČR? Bohužel sítě obchodních řetězců a vybrané lékárny nabízí certifikovanou kvalitní kosmetiku pouze v omezeném množství o nabídce několika málo značek. Velký výběr je pouze na specializovaných e-shopech s biokosmetikou a přírodní kosmetikou. Pak ve specializovaných kamenných obchodech, které se zaměřuji na certifikovanou biokosmetiku a přírodní kosmetiku.

Závěr

Je třeba si uvědomit, že kosmetika je součást nás všech včetně dětí každý den, proto je na každém, zda rozhodne dát přednost kvalitní a neškodné kosmetice, která může být pouze přínosná. Je také důležité si uvědomit, že chemické látky se v lidském organismu sčítají a některé americké studie prokázaly, že za 1 rok se může do lidského organismu dostat až 1kg parabenů, u kterých byly prokázány rakovinotvorné účinky. Dalším velkým strašákem je hliník, který je rovněž obsažen v mnoha běžných deodorantech a u kterého bylo prokázána souvislost s rakovinou prsu. Důležité je přestat se nechat ovlivňovat mnohdy lživou televizní či jinou reklamou a začít zkoumat složení produktů.

14.3.2011

Reklama LUMAL