Zahradní pergoly

Pergoly mohou sloužit jako dekorace, ale i jako prostor k příjemnému posezení. Navíc se dají využít k růstu popínavých rostlin a parkování automobilu. Mohou být nezastřešené a sloužit pouze k částečnému odstínění, nebo zastřešené, ve kterých lze pobývat i během letních dešťových přeháněk. Pergoly patří k místům na zahradě, která lákají k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli.

Pomocí pergol můžeme v zahradě vytvořit příjemný stín nad těmi místy, která jsou určena pro odpočinek. Zároveň pergoly vymezit výhled na vybranou část zahrady nebo ohraničit vstup na volné prostranství, v kompozici zahrady pomocí nich doplníme nebo vytvoříme svislé linie. Konstrukce pergol obvykle slouží i jako opora pro popínavé rostliny. Pergoly se využívaly již ve starověkém Egyptě, odedávna byly oblíbené i v japonských a čínských zahradách.

Pergoly mohou působit jako předěl domu od zahrady, nebo rozdělit okrasnou část pozemku od hospodářské. Společně s mřížemi do pergoly nebo dělícími stěnami může sestava vytvořit třeba i plot k sousedům. Husté mříže zabrání nepříjemným pohledům souseda a zajistí dostatek soukromí. Řídké mříže naopak upřednostňují potřeby popínavých rostlin a dávají pergole vzdušnost. Mříže a mřížky je možné uchytit mezi stropní ráhna. Uživatel pergoly tak při slunných dnech získá tolik potřebný stín.

Pergoly mají v zahradě v podstatě stejnou úlohu - ochránit místo určené k odpočinku před letním sluncem nebo nepřízni počasí (větrem, deštěm). Oba druhy konstrukcí jsou velmi podobné, zhotovují se z téměř stejných materiálů, často slouží jako opora pro popínavé rostliny. Každá z nich se však v zahradě umísťuje na jiném místě.

K velmi oblíbeným typům patří pergoly rohové, které vhodně vyplní kout zahrady a pergoly klasického obdélníkového tvaru. Nabízí dostatek místa pro větší společnost a snadno do nich lze umístit i masivní zahradní nábytek, který lze taktéž vyrobit na míru.

Pergoly jsou dalším vděčným způsobem, jak si vytvořit stín například nad terasou. Zároveň více propojí dům a zahradu a překryjí i některé nedostatky architektury. Dnešní pergoly a oblouky se konstrukčně neliší od těch z minulosti. Umísťují se v těsném kontaktu s domem, často jsou jakoby pokračováním střechy, samozřejmostí je spojení této konstrukce s popínavými rostlinami nebo se zavěšenými květináči s převislými druhy. Konstrukce pergol a oblouků by měla být výrazná a pevná, aby vydržela nápor silných rostlin. Na jejich budování se používají převážně dřevo a kov, ale i bambus a pálená cihla, materiály lze i kombinovat. Materiál a proporce pergoly je třeba vždy přizpůsobit domu a okolní výsadbě v zahradě, aby nepůsobila příliš dominantně a hrubě. Zahradní pergolu můžeme nakonec dotvořit pomocí popínavých rostlin. Základním posláním konstrukce každé správné pergoly je poskytnout oporu popínavé dřevině.

Pergoly se střechou jsou mnohdy spíše menšími domky, které tvoří součást zahrady a mnohdy alternují domům, u nichž samotná zahrada stojí. Zastřešené pergoly jsou schopny mnohdy plně nahradit klasické bydlení. Lidé právě do zahrady a samotné větší zastřešené zahradní pergoly utíkají před špínou a hlukem velkoměsta. Zahradní pergoly bývají také místem, v němž se dá pěstovat různé zajímavé květiny. Zastřešené pergoly se také někdy staví jako součásti domu. Jsou v podstatě jakýmsi architektonickým pokračováním domu. Mnohdy mohou sloužit pouze jako garážové stání anebo menší přístřešky pro příležitostné posezení u kávy a nějakého dobrého zákusku. Často se také stává, že tyto přístřešky slouží pouze jako místo, na kterém se skladuje různá zahradní technika.

21.2.2011

Reklama LUMAL