Podvodné maily

Každý z vás už určitě dostal mail od Patricka Chana nebo od některého z jeho kumpánů. A určitě Vám bylo divné, proč se obrací právě na Vás.

Tyto maily začínají většinou slovy "Moje komplimenty", "Moje gratulace", "Důležité obchodní sdělení", nebo "Výhra". Pokud si ale důkladněji pročtete text, zjistíte, že není tak úplně český. Jakoby ho psal cizinec. To je v drtivé většině případů také pravda. Dopis je psán původně opět v drtivé většině anglicky a do češtiny je přeložen pomocí automatického překladače.

Buďte klidní - nic jste nevyhráli

Naopak - tyto maily, označované také jako "nigerijské maily" z vás naopak peníze vytáhnou. A jak? To je vcelku podrobně popsánu v blogu. I když se tato částka ani zdaleka nepřiblíží sumě, kterou tyto maily nabízejí, může se pohybovat až v řádech stotisíců. A to je citelná ztráta.

Rád bych jako příklad ocitoval část jednoho takového mailu:

Jsme potešeni Vám oznámit, že jste se objevil vítez v rámci první kategorie naší propagace, byli vítezové vybrán pocítacový systém, natažený od firem a jednotlivcu e-mailových adres po celém svete. Kreslí byly oficiálne oznámil 30.zárí 2010. Máte tedy byla udelena ve forme paušální cástky € 1.000.000.00 (jeden milión eur), což je vítezný vyplácet pro kategorii víteze.

A dovolte jedno ponaučení: Nikdo Vám nedá nic zadarmo. Pokud něco vypadá, že to snad ani nemůže být pravda, pak to také pravda není.

18.10.2010